Rekuperacja to wentylacja mechaniczna pomieszczeń, filtrująca i odzyskująca ciepło z zużytego powietrza oraz wprowadzająca do nich równie dobrze przefiltrowane powietrze, wolne od smogu. Jest ona całkowitym przeciwieństwem wentylacji grawitacyjnej, której głównymi wadami są systematyczne wychładzanie domu oraz pozostawianie w nim dużych ilości zgromadzonej wilgoci.
Rekuperatory pozwalają bezproblemowo oczyszczać powietrze wewnątrz izb i odzyskiwać ciepło z wcześniej nagrzanego, ale już zużytego powietrza. Wymaga ono usunięcia ze względu na zgromadzone w nim zanieczyszczenia, kurz, niemiłe zapachy, bakterie, a czasami też wirusy czy dym: kominkowy lub papierosowy.
Montaż rekuperatora umożliwia cykliczną, automatyczną i bezobsługową wymianę brudnego powietrza na czyste, przy małym zużyciu energii elektrycznej oraz realnym obniżeniu kosztów ogrzewania na poziomie aż 30%. Użycie takiego rozwiązania poprawia stan budynku, gdyż jego użycie pozwala uniknąć wilgoci i problemów z bardzo trudną do usunięcia pleśnią - bardzo groźną dla zdrowia ludzi, w szczególności zaś dla alergików. Rekuperator podnosi też jakość powietrza, z którego na co dzień korzystają mieszkańcy danego domu, np. śpią czy odpoczywają po pracy.
Dzięki użyciu rekuperatora ciepłe, ale już brudne powietrze jest transportowane przez wymiennik ciepła, w którym magazynowana jest jego podniesiona temperatura, a w tym czasie czyste powietrze z zewnątrz nawiewane jest do pomieszczeń, przejmując po drodze wyższą temperaturę powietrza usuwanego na zewnątrz.
Całkiem inaczej jest w przypadku wentylacji grawitacyjnej, od której już się odchodzi. Wynika to z faktu, że wyciąga ona z pomieszczeń powietrze ciepłe, którego wysokiej temperatury w żaden sposób się nie magazynuje i nie wykorzystuje, mimo tego, że jego podgrzanie nie było za darmo i kosztuje każdego miesiąca sporo pieniędzy.
Inną wadą wentylacji grawitacyjnej jest to, że poprzez jej dotychczasowe używanie nie uzyskiwało się czystego powietrza, gdyż nie było ono w żaden sposób filtrowane. Zatem, by żyć oszczędnie nie otwierało się dla wymiany powietrza okien, które w dzisiejszych czasach są bardzo szczelne, i jedyne co pozostawało, to przebywanie w pomieszczeniach dusznych i przepełnionych dodatkowo wilgocią. Tak wyglądała sytuacja przy wyborze wentylacji grawitacyjnej jako rozwiązania do domu.
Pojawienie się rekuperatorów i możliwości optymalnego wykorzystywania tego co już posiadamy, a za co już raz zapłaciliśmy, pozwala całkowicie rozwiązać dotychczasowe problemy związane z niedotlenieniem, pogorszoną jakością snu oraz kiepskim funkcjonowaniem ludzi w pomieszczeniach zamkniętych.